STANDART ALTI VE SAHTE İLAÇLAR

Standart altı ve sahte ilaçlar, insanların sağlığını her zaman tehdit etmekte ve ölüm ile sonuçlanabilecek olaylara sebep olabilmektedir. Sağlık Bakanlığının tespitlerine göre; Bir ürün adı altında satılan, gerekli izinleri olmayan fakat orjinal ilaç gibi paketlenmiş ve işaretlenmiş ilaçların tamamı sahte ilaç olarak tanımlanmaktadır. Hem orijinal hem de jenerik ilaçların sahteleri yapılabilir. Sahte ilaçlar, gerekli aktif maddeleri bulundurmayan ya da gereğinden fazla bulunduran, yanlış aktif madde bulunduran ilaçlar olabilir. Son yıllarda ülkemizde internet üzerinden ilaç ve benzeri ürünlerin satışının artması ile birlikte maalesef sahte ilaç ve sahte takviye ürünleri ile çok sık karşılaşmaya başladık. Bunun ile mücadele için en önemli husus hastaların internet yerine tanıdıkları, iletişim halinde oldukları ve güven duydukları eczaneler ile çalışmasıdır. Aldığınız ürünün sahte olup olmadığını anlayabilmeniz için şu temel göstergeleri incelemelisiniz;


• Daha ucuz.

• Kutu üzerinde ve etiketinde silinti, kazıntı

• Son kullanım tarihinde oynama.

• Dış ambalaj üzerindeki bilgilerin şekli ve içeriği.

• Ambalajların kağıt dokusu, boyutu ve kalınlığı, Kağıdın parlaklığı veya cilası

• Yazı fontları ve boyutu.

Sahte ilaç almış bir kişi, tehlikeli sağlık problemleri ile karşılaşma riskine sahiptir. Hastalarda yan etki, alerjik reaksiyon ya da sağlık problemlerinin ilerlemesi gibi problemler görülebilir. Çoğu sahte ilaç aktif madde içermediği için hastanın tedavisine bir katkı sağlamaz. Ayrıca yanlış dozda aktif madde içermesinin yanında farklı aktif madde veya tehlikeli maddeler içerebilir.

İlacbende.com üzerinden Eczacınız ile görüşerek güven içerisinde alabilirsiniz. İlacbende.com bir Sosyal Sorumluluk Projesi olup, ne eczacılardan ne de hastalardan herhangi bir ücret talep etmemektedir.