Gıda Takviyeleri, Tıbbi Bitkisel Ürünler ve Vitaminler Sorunu

Eczacılar dergisinin 2022 yılında yayınladığı eczacıların sorunları adlı makalede birçok konu ele alınmıştır. Bu konulardan en dikkat çeken Gıda Takviyeleri, Tıbbi Bitkisel Ürünler ve Vitaminler ile ilgili durumdur. Eczacılar dergisine göre; İlaç ve ilaç kategorisi içerisinde değerlendirilmesi gereken gıda takviyesi, tıbbi bitkisel ürün, vitamin ve minerallerin eczaneler dışında halka satılması, reklam ve pazarlama yöntemleriyle tüketiminin kışkırtılması ciddi bir halk sağlığı sorunu. Söz konusu ürünlerin eczane ve eczacı danışmanlığı dışarısına çıkarılması daha önce pek çok kez acı örneklerine şahit olunduğu gibi ölümlere varabilecek risklere davetiye çıkarmakta. İnsan sağlığına ilişkin ürünler herhangi bir ürün gibi ve adeta eczane taklidi yapılarak satışa sunulmakta.


Burada eczacıların talebi gıda takviyesi, tıbbi bitkisel ürün, vitamin ve mineraller gibi ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması ve münhasıran eczanelerden temin edilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapması hayati öneme sahiptir.


Uzmanların konu ile ilgili yorumlarına bakıldığında; internetten vitamin satışlarında çok büyük problem olduğu görülmektedir. Bir ürünün sahte olduğunu internet üzerinden anlamak imkansıza yakındır. Bu yüzden vitamin ve takviye ilaçların mutlaka Eczaneden alınması gerekmektedir. Özellikle ülkemize yasa dışı yollardan sokulan ürünlerden korunmak ve hayati sağlık sorunları yaşamamak için güvenilir ve herzaman iletişim kurabileceğiniz eczacılardan bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.